I Ty możesz mieć Przemyską Kartę Mieszkańca! Przyjmujemy już wnioski o jej wydanie.

Od 23 kwietnia br. uruchomiona została na specjalnej stronie internetowej pkm.przemysl.eu oraz w aplikacji Miasto Przemyśl (linki do pobrania aplikacji) możliwość składnia wniosków o wydanie Przemyskiej Karty Mieszkańca. Zachęcamy do jej zakładania w formie elektronicznej, chociaż istnieje oczywiście możliwość otrzymania karty w formie fizycznej. Jak złożyć wniosek, dla kogo jest Karta, jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać, a przede wszystkim jakie daje korzyści? Wyjaśniamy to poniżej!

Program pn: „Przemyska Karta Mieszkańca” został uchwalony przez Radę Miejską w Przemyślu 28 lutego 2025r. Program, związana z nim Karta, korzyści z niej wynikające, mają na celu rozwój i promocję miasta, ale także i przede wszystkim umocnienie poczucia tożsamości lokalnej. 

miniatura banerka promującego kartę
Komu przysługuje Karta Mieszkańca?
 

Wszystkim osobom zamieszkującym na terenie Miasta Przemyśla oraz rozliczającym podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym  w Przemyślu, ze wskazaniem miejsca swego zamieszkania, bez względu na to, czy osiągają dochód.

Co trzeba będzie zrobić, aby uzyskać Kartę? 
miniatura banerka promującego kartę

Na stronie internetowej pkm.przemysl.eu lub w aplikacji mobilnej Miasto Przemyśl znajduje się wniosek, który składamy tylko w formie elektronicznej (nie drukujemy) i przesyłamy do Urzędu. Oprócz podstawowych danych mieszkańca, należy również załączyć dokument potwierdzający zamieszkiwanie i rozliczanie podatku. Tym dokumentem może być:

  • pierwsza strona zeznania rocznego PIT za ostatni rok podatkowy z potwierdzeniem złożenia w Urzędzie Skarbowym w Przemyślu tj. z pieczątką wpływu do Urzędu Skarbowego w Przemyślu, w przypadku wniesienia zeznania PIT przez Internet – wymagane UPO (tj. urzędowe poświadczenie odbioru),
  • w przypadku osób nieosiągających dochodów – pierwsza strona formularza ZAP-3 (zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem) z podanym aktualnym adresem zamieszkania wraz z potwierdzeniem złożenia w Urzędzie Skarbowym w Przemyślu tj. z pieczątką wpływu do Urzędu Skarbowego w Przemyślu. W przypadku wniesienia formularza przez Internet – wymagane UPO (tj. urzędowe poświadczenie odbioru),
  • w przypadku emerytów i rencistów rozliczających podatek dochodowy od osób fizycznych poprzez organ emerytalny/rentowy – pierwsza strona rozliczenia PIT-40A/ PIT-11A za ostatni rok podatkowy,
  • w przypadku wniosku o wydanie karty dla dzieci i młodzieży przebywającej w pieczy zastępczej instytucjonalnej zaświadczenie dyrektora placówki opiekuńczo – wychowawczej prowadzonej na terenie Miasta Przemyśla, 
  • w przypadku nie posiadania żadnego z powyższych dokumentów dopuszcza się załączenie innego dokumentu potwierdzającego zamieszkiwanie i rozliczanie podatków dochodowych na rzecz miasta.

miniatura banerka promującego kartę
W jakiej formie wydajemy Kartę?

Dbając o środowisko oraz realizując założenia Smart City - Karta będzie wydawana w formie elektronicznej, udostępniana w aplikacji Mobilnej Miasto Przemyśl. Oznacza to, iż po wysłaniu wniosku i zatwierdzeniu go przez pracownika obsługującego Kartę, wyświetli się nam kod QR, imię i nazwisko posiadacza Karty oraz przypisany dla nas numer Karty.

Co z mieszkańcami, którzy nie obsługują komputera, czy aplikacji?
miniatura banerka promującego kartę

Oczywiście nikogo nie wykluczamy, zachęcamy do Karty w formie elektronicznej (liczymy tutaj mocno na mieszkańców). Dla osób które nie mają urządzeń obsługujących aplikacje, mających trudności w wypełnianiem dokumentów elektronicznych, przygotowany został Punkt Obsługi Karty, gdzie pomożemy wypełnić wniosek, załączyć dokumenty, a my z przyjemnością wydamy Kartę w formie plastikowej.

Punkt wydawania Przemyskiej Karty Mieszkańca

ul. Ratuszowa 1, pokój nr 6 (parter)

telefon kontaktowy: 16 678 48 86

miniatura banerka promującego kartę
Ile kosztuje Karta?
 

Karta zarówno udostępniona w formie elektronicznej, jak i plastikowej  będzie bezpłatna, jednakże osoby, które zgubią, utracą kartę plastikową – wydanie duplikatu będzie kosztować 10 zł.

Benefity wynikające z posiadania Przemyskiej Karty Mieszkańca.
miniatura banerka promującego kartę

W ramach  Przemyskiej Karty mieszkańcom Przemyśla będziemy proponować zniżki, ulgi na różnego rodzaju usługi, wydarzenia kulturalne oraz sportowe. Program ma charakter otwarty i będzie rozbudowywany o różnego rodzaju benefity i udogodnienia. Jakie ulgi znajdą się w niej na początek:

  • zniżki na wejścia na obiekty Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, 
  • zniżki oferowane przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki "Zamek", 
  • głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego z użyciem danych pobranych do Karty. Dla wszystkich posiadaczy elektronicznej Przemyskiej Karty Mieszkańca głosowanie stanie się jeszcze prostsze proste - nie wpisujemy wówczas swoich danych, tylko wybieramy projekt, na który głosujemy. Wykorzystujemy funkcjonalność Karty, która pozwala nam mieć pewność, iż głos został oddany przez mieszkańca Przemyśla, 
  • pracujemy również nad dużą zmianą w zakresie opłat za miejskie parkingi. Nowe, wyższe stawki przyjęte przez Radę Miejską obowiązywać będą od 1 sierpnia br., jednak dla posiadaczy Karty opłaty za poszczególne godziny parkowania będą naliczane ze zniżką. Liczymy na to, że do tego czasu wszyscy zainteresowani mieszkańcy zdążą wyrobić swoją Przemyską Kartę Mieszkańca. Jak zniżka parkingowa będzie połączona z Kartą? Każdej osobie dorosłej wpisującej we wniosku o udostępnienie Karty swój numer PESEL wyświetli się tzw. Pakiet parkingowy, tam poprosimy o wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu, który używa posiadacz Karty. Będzie możliwość wpisania tylko jednego numeru rejestracyjnego. Uprzedzając pytania, w przypadku posiadania większej ilości pojazdów należy wybrać, z którego pojazdu najczęściej korzystamy parkując w strefach płatnych. W przypadku zbycia auta, nabycia kolejnego - zmiana numeru rejestracyjnego będzie możliwa raz na 30 dni z poziomu konta mieszkańca, które założymy przy składaniu wniosku. Oczywiście w celu uruchomienia tej funkcjonalności Karty wymienione zostaną również parkometry
  • pracujemy również nad innymi ulgami. 

W ramach programu „Przemyska Karta Mieszkańca” również ważne będzie dla nas włączenie innych Partnerów publicznych, jak również prywatnych. Mamy nadzieję, iż przemyskie podmioty zechcą z nami budować miasto jeszcze bardziej przyjazne swoim mieszkańcom.

miniatura banerka promującego kartę
Zaproszenie Partnerów to Programu „Przemyska Karta Mieszkańca”

Budując koncepcję Programu „Przemyska Karta Mieszkańca” zakładaliśmy współpracę z Partnerami niepublicznymi. Mamy nadzieję, że wzajemne połączenie sił pozwoli wspólnie stworzyć przyjazny klimat mieszkania w mieście Przemyślu, umocni nasze poczucie lokalnej tożsamości.

Tak więc serdecznie zapraszamy wszystkie podmioty prywatne, które chciałyby zostać częścią naszego Programu. Z każdym podmiotem, który zechce zaoferować zniżkę na swoje usługi, towary dla mieszkańca posiadającego ważna Kartę mieszkańca, podpiszemy stosowne porozumienie. Dane podmiotu, logo podmiotu zostaną umieszczone na naszej platformie internetowej obsługującej Kartę, a w miejscu oferowania ulgi podmiot zostanie oznaczony naklejką wskazującą przystąpienie do programu. Ulgami, zniżkami w ramach programu nie powinny być objęte artykuły alkoholowe i tytoniowe. Zachęcamy do przystąpienia do programu - wystarczy jedynie wypełnić deklarację przystąpienia do Programu, której  wzór znajduje się na stronie internetowej dedykowanej Karcie.

banerek promujący kartę: dłoń trzymająca niebieski kartonik z napisem Przemyska Karta Mieszkańca, logo miasta, tło - kontury panoramy miasta, kod QR

Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 23-04-2025 10:08 Modyfikował(a): Rafał Porada Data modyfikacji: 21-05-2025 14:18

Obsługa karty